Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila do projektu „Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít“ (MRK) s cieľom eliminovať a postupne odstraňovať hendikep žiakov vyplývajúci zo sociálne znevýhodneného prostredia, to znamená pomôcť žiakom zlepšiť komunikačné schopnosti, kultúrne a sociálne ich začleniť do kolektívu, zlepšiť hygienické návyky a tým všetkým skvalitniť rozvoj ich osobnosti.
Už pri nástupe dieťaťa do 1. ročníka badať najväčší nedostatok úspešného vzdelávania, ktorým je komunikačná bariéra v slovenskom jazyku. Nakoľko rómske dieťa spisovný jazyk neovláda vôbec alebo len slabo, jeho slovník pomáha utvárať až učiteľ na základe priameho oboznamovania s konkrétnymi reáliami.
Preto sme pri zostavovaní ŠkVP dbali aj na toto hľadisko a obohatili sme v rámci voliteľných predmetov ŠkVP o predmety, ktoré môžu zohrať dôležitú úlohu v dosiahnutí spomínaných cieľov. Na 1. stupni sa jedná o predmety Poznaj a chráň a Detský svet v umení, ktoré vyučujeme vo všetkých ročníkoch po 1 vyučovacej hodine. Obidva predmety zohľadňujú intelektuálne možnosti žiakov hneď od 1. ročníka. Na 2. stupni sme do ŠkVP zaradili predmety Domov a práca v 7. a 8. ročníku a Tvary umenia v 5. a 6. ročníku, ktoré rozvíjajú praktické zručnosti žiakov v domácich prácach a estetizácii prostredia, v ktorom žijú. Celá edukácia prebieha v bežných triedach spoločne s ostatnými žiakmi, pričom niektoré ťažkosti pomáhajú prekonávať dve pedagogické asistentky svojou prítomnosťou na vyučovaní a osobnou asistenciou pri praktických vzdelávacích činnostiach.
Tým, že realizujeme celodenný vzdelávací systém (CVS) v školskom prostredí, predlžujeme čas do 16.00 hod., kedy dieťa má možnosť zaujímavo stráviť aj čas po vyučovaní a pravidelne sa naň s pomocou pedagogických asistentiek pripravovať.
Záujmovú krúžkovú činnosť sme upravili a prispôsobili potrebám žiakov zo SZP aj ostatných žiakov. Otvorili sme v rámci projektu 10 záujmových krúžkov : Tvorivá dramatika(TDRz)-dramatizácia, Environmentálny krúžok(ENVz)-poznávanie zákonitostí prírody rozprávok, Nebojme sa pravopisu (NBPz)-zábavné hry so slovami, rébusy, Doplnkové vzdelávanie (DOVz)- dopĺňanie vedomostí zo slovenského jazyka a matematiky hravou formou, Šikovné ruky (SIRz)-Rozvoj manuálnych zručností- strihanie, modelovanie, Športové hry (SHRz)- loptové kolektívne hry, Včielka – sebaobslužné činnosti, čítanie detských periodík, tvorba z papiera, Výtvarný krúžok (VYTz)- získavanie zručností, rozvoj fantázie a kreativity. Poznávanie výtvarných techník., PA krúžky Háčkarik (HACz)-háčkovanie z priadzí a vlny, Plastelínko (PLSz)- modelovanie z plastelíny.
A ďalšie krúžky Poznaj chráň (PJHz) – poznávanie živej a neživej prírody, práca s prírodninami, turistika, Pastelka (PATz)- maľovanie a tvorivá práca s materiálom, Malí športovci (MSTz) -pohybové aktivity v prírode a so švihadlom, Malí majstri (MMIz)- výtvarné spracovanie odpadového materiálu rôznymi výtvarnými technikami, Klub mladých priateľov prírody(KMPz)- budovanie náučného chodníka a spolupráca so Školskými lesmi Cemjata, ktoré môžu navštevovať všetci žiaci, ktorých zaujíma náplň činnosti krúžku.
CVS má zmysel a komunikačné zručnosti žiakov sa pomaly zlepšujú. Žiaci pod dohľadom pedagogických zamestnancov rešpektujú školský poriadok a primeraným tempom aj pravidlá spoločenského správania pri stravovaní. V škole sú vedení k osvojeniu osobných hygienických návykov, škola umožnila aj sprchovanie žiakov v záujme všetkých účastníkov výchovno-vzdelávacieho procesu. Určite je však potrebný dlhší čas a veľká trpezlivosť na dosiahnutie cieľov MRK-u i školy v tomto smere.